Antalya Büyükşehir Belediyesi ile İş Birliği Protokolü

29.03.2023

Türkiye Ormancılar Derneği ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında ormanlık alanları korumak ve çoğaltmak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

2021 ve 2002 yıllarında ülke genelinde yaşanan ve tarihimizin en büyük orman yangınları olarak kayda geçen yangınlarda ormanlık alanlar ile birlikte orman içi ve bitişiğinde yer alan yerleşim yerleri, tarım alanları, bina ve tesisleri çok etkilemiş, birçok yerde can ve mal kaybı yaşanmıştır. Bu durum olası yangınlar öncesi eğitim ve çevresel bilinçlendirme konusunda çalışmaların yapılmasının önemini ortaya çıkarmıştır.

Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek arasında imzalanan protokol ile yangın, diğer doğal afetler ve doğal sürecinde zarar görmüş ve yok olmuş yutak alanlarının yerine konulabilmesine destek olmak; yangın olasılığı yüksek olan Antalya İlinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Derneği iş birliği ile çevresel duyarlılığın arttırılması, orman ve diğer açık alan yangınları ile ilgili eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenlenmesi amaçlanmıştır.

İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Ormanlık alanlarımızı korumak ve çoğaltmak amacıyla iş birliği protokolü imzalıyoruz. Ormanların madenciliğe, betona, ranta karşı sürekli savunmada olduğu böyle bir dönemde asıl zenginliğin ağaçlarımız olduğunun bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Antalya’nın yüzölçümüne göre yüzde 56 ormanlık alanı ile Türkiye’nin en geniş ormanlık alanına sahip kent olduğuna dikkat çeken Başkan Böcek, “Kentin akciğeri olan ormanlar bizler için büyük önem taşıyor.

Manavgat Orman yangınında maalesef büyük kayıplar verdik. Can kayıplarımızın yanı sıra 60 bin hektarlık alan yani 84 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alanımız da zarar gördü. O günlerde nasıl söndürmek için mücadele verdiysek sonrasında da yeşillendirmek için mücadele etmeye devam ediyoruz.

Türk Eğitim Derneği -TED, Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu TARIMKON, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaparak ormanlara, orman köylülerine ve yeşil alanlarımızda ağaçlandırma çalışmaları yaptık. 1 milyonun üzerinde ağaç diktik” diye konuştu.

Başkan Böcek sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye Ormancılar Derneğinin Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara ve yönetimi ile ormanlık alanlarımızı korumak ve çoğaltmak amacıyla iş birliği protokolü imzalıyoruz.

1924 yılında Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulmuş, kamu yararına çalışan ve yaklaşık 1700 üyeye sahip köklü ve büyük bir sivil toplum kuruluşunun bilgi ve tecrübeleri ile güzel çalışmalar yürüteceğimize inanıyorum.

Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara da Başkan Muhittin Böcek’e gösterdiği duyarlılık için teşekkür etti.

Sivil toplum Örgütü olarak toplumu bilinçlendirme yönündeki çabalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Özkara, “Orman yangınlarında başarılı olmanın yolu yangın anındaki mücadeleden geçmiyor. Önemli olan yangın öncesi çalışmalardır.

Bütün gelişmiş ülkelerin hedefi yangın öncesi toplumu bilinçlendirmektir. Yapacağımız bu çalışmayla belediyemizin çok tecrübeli İtfaiye teşkilatı var. Biz de açık alan yangınları konusundaki tecrübemizi birleştirerek ulusal anlamdaki bir iş birliğini Türkiye’ye örnek olacak şekilde ortaya koyacağız.

Çok olağanüstü koşullar nedeniyle sel baskınları eskisi gibi değil, orman yangınları eskisi gibi değil. Daha büyük mega yangınlara, mega afetlere can ve mal kayıplarına dönüşüyor.

Yerelden de destek verilerek bu sürecin tamamlanması lazım. Biz köprü olmak ve bu işi hep birlikte başarmak istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, Başkan Böcek ve Başkan Özkara protokolü imza altına aldı.


Haberi İzlemek İçin TIKLAYINIZ