DAHA NE KADAR CANIMIZ YANACAK?

12.07.2023

 

DAHA NE KADAR CANIMIZ YANACAK?

 

Yangınlar için hassas dönemin başlaması ile birlikte ülkemizde orman yangınları yine gündemdeki yerini aldı. Maalesef 2023 yılında da canımızı yakmaya devam edeceği görülüyor. 

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ormanları yangınlara son derece hassas alanlardır. Buna karşın yangın sezonu ortasına gelmemize rağmen hala planlanan helikopterlerin göreve başlayamadıklarını, başka Bölge Müdürlüklerinden helikopter takviyesi yapıldığını, kara araçlarında ise yeterli ve eğitimli personelin olmadığını üzüntüyle görmekteyiz. 

10.07.2023 tarihinde İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Aliağa Çaltılıdere mevkiinde saat 14.00 sıralarında başlayan yangında, bölgede yer alan bir tatil sitesinde 4 ev hasar görürken, yangından etkilenenler kara ve deniz yoluyla tahliye edilebilmiştir.

Gaziemir Orman İşletme Müdürlüğü Oğlananası mevkiinde başlayan diğer yangın ise yaklaşık 250 hektar alanda etkili olmuştur. Bu yangında da orman işletme müdürlüğüne ait araçların hasar gördüğü; ancak daha da önemlisi içlerinde Gaziemir Orman İşletme Müdürü ve yardımcısının da olduğu 11 personelin dumandan etkilendiği ve yaralandığı ifade edilmektedir. Su ikmal aracının da hasar gördüğü yangında ciddi şekilde yaralanan operatör Mustafa GÜRPINAR’ ın ise şehit olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Türkiye Ormancılar Derneği olarak; şehidimize Allahtan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı; yangından etkilenenlere ve yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Milletimizin ve Ormancılık camiamızın başı sağolsun.

Yangınlarda yaralanma ve can kayıplarının en önemli nedeninin “Kişisel Koruyucu Donanım”ların gerekli ve yeterli oranda kullanılmaması olduğunu geçmiş yıllarda sürekli olarak kamuoyuna duyurmamıza ve yetkilileri uyarmamıza rağmen, özellikle insan güvenliği anlamında gerekli önlemlerin alınmadığını ve eğitimli personelle çalışılmadığını üzüntüyle izlemekteyiz. Kişisel koruyucu donanımlarının gerektiği gibi kullanılmaması eğitim, denetim ve disiplin sorunudur.

Ayrıca alanların her ikisinin de ağaçlandırma sahası olması, yangının can ve mal kaybına neden olmasında etkili olmuştur.

İlgilileri bir kez daha uyarmak isteriz. 

Artık sadece “çok üzgünüz” yorumunu duymak istemiyoruz. 

“Kişisel koruyucu donanımı olmadan yangına kesinlikle müdahale edilmemesini” emirlemek ve bunu denetlemek bu kadar zor mudur?  

136 şehit verdiğimiz yetmez mi?           

Yeter artık canımız yanmasın.

 

TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU